Akvarel - akvarelová malba

Akvarel - akvarelová malba

Akvarel je jednou z nejmladších výtvarných technik, která Vás okouzlí svojí jemností.

Akvarel je jednou z nejmladších výtvarných technik. Akvarelové barvy (předchůdcem byly vodové barvy neboli „vodovky“) jsou vyrobené ze směsi barviva a pojidla arabské gumy rozpustné ve vodě. Akvarelovými barvami se snadno vytvoří svěží a průsvitná malba, a to buď vzájemným rozpíjením a mísením barev nebo postupným přidáváním barevných vrstev na předchozí zaschlé vrstvy.

Akvarel je velice náročná malířská technika. Při práci s barvami se musí dopředu celý obraz promyslet. Dopředu se musí promyslet a vynechat bílá místa (světla) a musí se počítat s tím, že akvarelové barvy rychle schnou a nejsou krycí jako např. olejové či akrylové barvy a opravy tak nejsou jednoduché a někdy i možné.

Akvarelové barvy

Akvarelové barvy jsou k dostání v pánvičkách v pevné formě nebo v tubách v pastózní formě. Akvarelové barvy jsou vodou ředitelné, spolu s vodou se rozdělávají a míchají na paletě. Nanáší se speciálními štětci na akvarel, které mají schopnost udržet vodu (např. sobolí štětce) na papír s vyšší gramáží, 250 g/m2 a výš (slabší papíry se i po upevnění k podložce nasátím vody zkrucují). Barvy se dobře se rozmývají, vymývají, smývají, umožňují rozpité tahy a velmi dobře schnou. Lehkost akvarelových barev nanesených na papíře je závislá na množství vody, ve které jsou rozpuštěné. Množstvím vody stoupá průsvitnost, lehkost díla.

Akvarelové pastelové tužky

Další možností pro akvarelovou kresbu jsou akvarelové pastelové tužky. Akvarelové pastelky se snadno nanáší na podklad, jsou velice měkké. Po nanesení je lze rozmýt štětcem a vodou a vytvořit tak vzhled klasického akvarelu.

Doporučený postup:

Akvarelové barvy se nanáší ve stejnoměrných barevných vrstvách plochým nebo kulatým štětcem. Jednotlivé tahy na sebe musí navazovat a musí mít stejnou barevnou intenzitu. Pokud chcete zesvětlit barevné plochy, barvy řeďte čím dál tím více vodou. Pokud chcete tmavší plochy, barvy řeďte co nejméně. V případě, že chcete odebrat přebytečnou barvu z ještě vlhkého obrazu, požadovaný úsek odsajete houbičkou. Pokud chcete odstraněním barvy zvýraznit nějaké detaily, požadovaný detail vymyjete tahem vlhkého štětce (získání mraků na nebi, listoví, jednotlivých cihel na zídce).

Malba mokrým na suché

Při malbě mokrým na suché se barvy nanáší jedna přes druhou, přičemž se barevná vrstva nanáší na další vrstvu až po jejím zaschnutí.

Malba mokrým do mokrého

Při malbě mokrým do mokrého se barvy nanáší na navlhčený papír, na kterém se rozpíjí a navzájem mísí. Barvy se nanáší od nejsvětlejšího odstínu po nejtmavší. Tato technika je vhodná pro kreslení krajiny, oblohy a vody. Práce by měla být rychlá, neboť vlhký podklad rychle schne.

Malba suchým na suché

Při malbě suchým do suchého se barvy co nejméně ředí vodou. Tuto techniku lze využít pro malbu detailů, např. trávy, listí nebo efektů na vodě.

Doplňky k akvarelovým barvám a akvarelovým pastelkám:

Maskovací kapalina pro akvarel je určena k zakrytí míst, které se mají ochránit před nanesením akvarelových barev. Po zaschnutí barev i kapaliny se maskovací kapalina snadno odstraní z obrazu.

Plastový kelímek na vodu se speciálně tvarovaným víčkem vhodným pro odložení štětců.

Krepová lepící páska je skvělou pomůckou pro přichycení papíru k deskám při malování akvarelem. Přichycenám papíru k pevnému podkladu omezíte kroucení papíru po nanesení barev. Páska se používá i jako ochrana proti nechtěnému přemalování míst.

 

Akvarelová malba - instruktážní videa

Akvarelová malba - chaloupka u cesty

Akvarelová malba - moře

Akvarelová malba - nebe a moře

Akvarelová malba - mraky nad krajinou

Akvarelová malba - stromy v dálce

Akvarelová malba - zimní krajina

Akvarelová malba - letní krajina


Akvarelové pastelové tužky

Akvarelové pastelky - krajina


Odeslat článek známému   Vytisknout