Kreslení

Kreslení

Chcete se naučit kreslit a nevíte jak začít?

Kresba patří mezi nejstarší výtvarné techniky. Je to technika, která slouží jako základ (nákres, náčrt) pro následnou malbu, ale také jako výtvarné dílo samotné. Od malby se liší použitím lineárních tahů kreslířskými nástroji, předměty se zobrazují pomocí čar a bodů, stínováním, šrafováním, linií nebo konturou, a také se liší nanášením jednotlivých předem nesmíchaných barev na podklad. Kresba může spočívat v několika liniích nebo může být vyobrazena velice detailně.

Kresba je vytvářena velkým množstvím kreslířských náčiní, například tužkou, pastelkou, pastelem, uhlem, tuší, ale také propiskou či fixou.

Tužka

Grafitová tužka je základním kreslířským nástrojem. Tuha grafitové tužky je vyrobená z grafitu a jílu. Tužky jsou rozdělené podle tvrdosti grafitu, gradaci, který rozhoduje o charakteru čáry, na stupnice tvrdosti na měkké (8B až 2H - linka tužky je silná, sytá, má sametový tón a snadno se roztírá - šrafování a stínování), střední (5B až 5H - linka tužky je přesná a slabá - náčrt skic) a tvrdé gradace (HB až 10H - linka tužky je velmi přesná a slabá - náčrt skic a technické kreslení).

Pastelka

Pastelové tužka neboli pastelka je dalším významným kreslířským nástrojem. Nejvýznamnější vlastností pastelek je možnost jejich jemného optického míšení na podkladu, možnost kombinování barev, a stínování. Barevné pastelky se používají podobně jako grafitové tužky. Zvláštním případem jsou akvarelové pastelky. Akvarelové pastelky jsou neobyčejně měkké a po nanesení na podklad je lze rozmýt štětcem a vodou a vytvořit tak vzhled klasického akvarelu.

Pastel

Pastel je výjimečná výtvarná technika, která umožňuje nejenom kresbu, ale i malbu (barvy se míchají na podkladu). Pastely rozdělujeme na suché pastely, tvrdé a měkké, a na olejové pastely. Pro suchý pastel je charakteristická jemná, sametová a matná kresba. Pastelové barvy se mísí jemným stínováním přes sebe a rozetřením prsty nebo papírovou utěrkou. Pro uchování kresby je důležitá její fixace pomocí fixativu. Suché pastely se výborně hodí pro kresbu portrétů. Olejové pastely jsou na rozdíl od suchých pastelů více přilnavé k podkladu a není třeba jejich fixace. Teplem nebo terpentýnem se rozmývají a tím lze snadno vytvořit vzhled olejomalby. Díky jednoduchému vrstvení se dají použít i pro vyškrabávání.

Uhel, sépie a křída

Uhel patří mezi nejstarší kresebné materiály. Uhel je rychlý, přímočarý a citlivý kreslící prostředek. Dokáže vytvořit výrazné, ale i měkké linky, jemné a propracované tónové efekty, lze jej snadno rozmazávat prsty nebo papírovou tyčinkou. Vyrábí se přírodní a umělé uhle. V porovnání s přírodním uhlem je umělý uhel temnější, sytější a vytváří sametové odstíny černé. Rudky, sépie a křídy propůjčují kresbě měkkost a vřelost. Jsou skvělým doplňkem ke kresbě uhlem. Uhel, rudka, křída a sépie se používají nejvíce při kresbě portrétů a aktů. Pro uchování výsledné kresby je důležité ji zafixovat pomocí fixativu.

Tuš

Kresba tuší se využívá pro kreslení a tisk obrázků a textů. Na podklad se nejčastěji nanáší rýsovacím, technickým či kaligrafickým perem nebo husím brkem či štětcem. Tušová kresba odráží charakter a rozhodnost umělce díky velké citlivosti nasátého štětce či pera na tlak a pohyb. Podle držení štětce se rozlišuje tušová kresba na západní a východní. Západní způsob vychází z držení štětce jako pera, tj. skloněná násadka opřená o článek prvního prstu nebo těsně pod ním. Východní způsob vychází z držení štětce kolmo k vodorovnému podkladu, palec s prostředníčkem pevně svírá násadku a pomocí všech prstů se pohybuje všemi směry.

Doplňky ke kresbě:

Grafitový prášek se používá pro stínování kresby. Díky jeho rozpustnosti ve vodě také k malbě štetcem.

Brousítko je brusný nástroj pro úpravu a tvorbu hrotů tuh, uhlů, kříd, sepií aj.

Roztírátko je papírová tyčinka se špičkou, která výborným pomocníkem pro úpravu a rozmazání kresby.

Tvárlivá stěrací pryž je měkká guma, která se snadno uzpůsobí do tvaru dle potřeby umělce. Je vhodná pro mazání nechtěných tahů měkkou grafitovou tužkou nebo uhlem.

Fixativ slouží k zafixování kresby a zabránění jejímu rozmazání. Fixytiv je určený hlavně pro kresbu uhlem, tužkou a jinou suchou technikou. Barvy jsou fixovány bez změny svého vhledu.

 

Kresba - instruktážní videa

 Kresba tužkou

Kresba tužkou - krajina

Kresba tužkou - žába

Kresba pastelkou

Kresba pastelkou - papoušek

Kresba pastelkou - manga

Kresba pastelem

Kresba suchým pastelem - tygr

Kresba olejovým pastelem - krajina

Kresba uhlem, křídou a sépií

Kresba uhlem - portrét

Kresba uhlem, křídou a sépií - kůň


Kresba tuší

Kresba tuší - Montmeló v Barcelóně

Odeslat článek známému   Vytisknout