Modelování a sochařství

Modelování a sochařství

Chcete vyrobit něco trojrozměrného?

Modelování či sochařství je specifickou částí výtvarného umění, které spojuje architekturu s malířstvím. Modelování je vytvoření prostorového díla přidáváním či ubíráním modelovací hmoty rukama nebo sochařským nářadím.

Sochařské modelovací hmoty jsou určené k modelování návrhů výtvarných uměleckých děl. Tyto návrhy mohou být později realizovány jako předlohy v jiných materiálech např. bronzu, kameni nebo jako předlohy pro malíře. Hmoty světlého odstínu jsou ideální pro sledování stínů na výtvarném díle.

Doporučený postup:

Při modelování jsou modelovací hmoty plastické, mají tvarovou stálost, snadno se opracovávají, jednoduše se zpracovávají rukama i sochařským nářadím, na jejich povrchu lze tvořit detaily mechanickými pomůckami (např. špachtlí, tvořítkem) nebo obtisky (reliéfy). Doba schnutí je závislá na materiálu použité modelovací hmoty a na velikosti výrobku z ní vytvořeného. Sochařské hlíny jsou netvrdnoucí, jsou určené pro opakované používání. Zapékací hmoty a hlíny tvrdnou zapečením v troubě nebo peci na vysokou teplotu. Zapékací hmoty jsou již většinou barevné, hlíny se glazují. Samotvrdnoucí modelovací hmoty schnou přirozeně na vzduchu, většinou jsou vytvrdlé do druhého dne. Hmotu lze barvit akrylovými i vodovými barvami, po zaschnutí barev je dobré výrobek přelakovat lakem. Lak dodá hmotě lesk a chrání ji před vnějšími vlivy.

 

Modelování - instruktážní videa

Modelování

Modelování lidské ruky - část I. - příprava materiálu a pomůcek

Modelování lidské ruky - část II. - obrys ruky do hmoty

Modelování lidské ruky - část III. - tvarování

Modelování lidské ruky - část IV. - úprava

Modelování lidské ruky - část V. - vyhlazení a dotvarování

Modelování lidské ruky - část VI. - barvení

Modelování lidské ruky - část VII. - smaltování

Modelování lidské ruky - část VIII. - a malá třešnička na konci

Odeslat článek známému   Vytisknout